Пътуващата изложба „Български архитектурен модернизъм. Образци от 1920-те, 1930-те и 1940-те години“ е първата сериозна акция на групата в общественото пространство. За изложбата беше направен подбор на над 30 представителни сгради от периода от разнообразни географски места и от различни типове – както обществени сгради, така и частни домове, индустриална архитектура и образци от религиозната архитектура. Представени са примери от София, Пазарджик, Пловдив, Баня (карловско), Сливен, Ямбол, Хасково, Казанлък, Бургас, Варна, Балчик, Русе и Габрово. Текстовете са на български и на английски език.
Изложбата стартира в края на април 2017 година от Варна, след което бе представена в Бургас. Предстоят представяния в Казанлък, София, Пловдив и други градове в страната. Навсякъде изложбата е съпътствана от лекции и дискусии от авторите на страницата с местните хора, както и от обиколка сред представителните образци на модернизма в съответния град. Изложбата е съпътствана и с каталог, който може да се намери по книжарниците в страната.
Изложбата се осъществява с финансовата помощ на Централен фонд за стратегическо развитие към Нов български университет, на Център „Българо-европейски културни диалози“, както и с партньорството на множество организации по места и доброволния труд на авторите на страницата и множество партньори архитекти, изкуствоведи, дизайнери и др.
Подготовката
В първите 3 години от съществуването си групата „Български архитектурен модернизъм“ имаше основно онлайн публичност – чрез фейсбук страницата си и чрез няколко медийни участия. Успоредно с това обаче екипът се занимаваше активно с проучвателска дейност по изследване и документиране на стотици безценни сгради – уникално, но непознато културно наследство на България от периода на 20-те, 30-те и 40-те години. Събраните в този период материали послужиха за подбор на над 30 сгради от различна стилистика и места от цялата страна – лично посетени и проучени от екипа, които бяха селектирани за пътуващата изложба.
След кандидатстване към Централен фонд за стратегическо развитие към Нов български университет в началото на 2014 година, групата успя да получи финансиране за изложбата и нейното представяне на различни места в страната. Идеята на изложбата е тя да бъде пътуваща и да посети максимално много места – тя няма краен срок и винаги може да бъде представена на ново място.
Екипът на изложбата
Освен постоянните членове на групата „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев – изложбата се случва с подкрепата на множество други експерти от различни области, които доброволно помогнаха за крайният продукт и в крайна сметка – популяризирането на модернизма в цялата страна.
Това са част от тях:
и институционалните партньори:
Каталогът
Изложбата е съпътствана от двуезичен (на български и на английски език) каталог от 78 страници, представящ цялата информация от 30-те табла. От месец юни 2017 г. се разпространява по книжарниците из страната. Каталогът спечели и награда на публиката за „Книга на годината“ за 2017-а на организацията WhATA.
Изложбата посети:
2017
1. Варна, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ (20.IV-02.V.2017)
2. Бургас, Културен център „Морско казино“ (9.V-2.VI.2017) – самата сграда е един от обектите, представени в изложбата
3. Казанлък, Регионална библиотека „Искра“ (3.VIII.-24.VIII.2017) – самата сграда е един от обектите, представени в изложбата
4. София, Национален политехнически музей (7.IX-27.IX.2017)
5. София, Нов български университет (3.X – 31.X.2017)
6. Стара Загора, Къщата на архитекта (22.XI -10.XII)
7. Пловдив, спортен център „Тотал спорт“ (15.XII-15.II)
2018
8. Ямбол, Градска художествена галерия „Жорж Папазов“ (15.III-10.IV)
9. Габрово, Алея „Аврам Ганчев“ (18.IV-8.IV), съвместно с изложба „Габровският архитектурен модернизъм“, организирана от местната Камара на архитектите в галерия „Орловска 10“
10. Русе, Градска художествена галерия (12.VI-30.VI)
11. село Хвойна (община Чепеларе), фестивал „Камък върху камък ще остане“ (17-19.VIII)
В медиите
– За Варна:
В БНР
– За Бургас:
В Burgasnews
В сайта на БТА
– За Казанлък:
В сайта Панорама Казанлък
В сайта kazanlak.com
В радио „Фокус – Стара Загора“
В регионалната телевизия Прес ТВ
– За София:
Във в-к „Дневник“
В предаването „Щрихи от миналото“, ВТК