Публикации и проучвания

Софийската кланица (1928-1932 г.) - ярък обект на българското индустриално и архитектурно наследство (в контекста на европейската практика)
Докладът е изготвен за конференцията „Техническо и индустриално наследство в българските музеи“, организирана от Национален политехнически музей на 1-ви и 2-ри юни 2017 г.

Публикуван е в годишника на музея, том 19, 2017 г., стр. 101-112.

Публикуван е също тук в страницата на фондация "Български архитектурен модернизъм", където са събрани статиите на Васил Макаринов.
Виж още
mutafov
Влиянието на Баухаус в България
През 2019 година фондация "Български архитектурен модернизъм" посвети събитията си на темата "Баухаус?" с въпрос доколко можем да говорим за архитектура на Баухаус и как тя се отразява в България - конкретно през самата школа и по-генерално, чрез немското културно влияние у нас. В рамките на годината Портал Култура покани екипа ни да напише две статии по темата. Едната от тях на Васил Макаринов разглежда влиянията на Баухаус у нас, публикувана оригинално през април 2019 година в kultura.bg
Виж още
bunar
Разрушените образци на архитектурата на модернизма. Примери от Несебър, София и Пловдив
Статията разглежда историята на няколко впечатляващи примера на модерната архитектура у нас, които са разрушени или коренно променени през следващите десетилетия, а по-късно дори остават изцяло забравени. Текстът на Васил Макаринов е публикуван оригинално през април 2016 година на сайта Mediacafe.bg
Виж още
hali
Архитектите Варакаджиева и Скордев, пловдивските градски хали и индустриалната архитектура
Статията, оригинално публикувана в Mediacafe.bg през декември 2015 година, разглежда част от наследството на архитектурния екип и семейство Елена Варакаджиева и Генчо Скордев, с акцент върху сградата на пловдивските централни хали, проектирани и построени през 30-те години на XX век. 
Виж още
панаир
Модерните палати на Мострения панаир в Пловдив
Статията разглежда архитектурната история на пловдивския Мострен панаир от 30-те години и по-конкретно сградите от втората половина на десетилетието, когато събитието се разраства и се построяват отделни сгради с модернистична архитектура. Васил Макаринов разказва за тях в две статии, оригинално публикувани в Mediacafe.bg през май 2015 година и през юни 2016 година, които публикуваме като един текст тук.
Виж още
васко
Арх. Васко Василев – ваятелят на модерната архитектура с класицистичен уклон
Статията разказва за дейността на архитект Васко (Васил) Василев, автор на няколко модерни апартаментни сгради в края на 30-те и 40-те години с много специфичен почерк. Детайлно проучван от Васил Макаринов, съоснователят на фондация "Български архитектурен модернизъм" разказва в поредица от две статии за откритията си. Статиите са оригинално публикувана през април 2018 година и през юни 2018 година в сайта Капана.бг.
Виж още
fingow
Щрихи от дейността на архитекти с български произход, дипломирали се в Щутгарт
Текстът на Васил Макаринов се фокусира върху резултатите от проучвания в архива на Щутгартския университет, където много българи са завършили архитектура през първите десетилетия на ХХ век. 
Виж още